Rok 2021 oraz perspektywy na rok 2022

Rok 2021 oraz perspektywy na rok 2022

 

 

Początek roku 2022 przyniósł wiele pytań. Każdy z nas, mniej lub bardziej zastanawia się, jak potoczy się ten rok. Czy 2022 będzie rokiem, w którym światowa gospodarka wyjdzie z pandemii? Czego możemy się spodziewać?

Rok 2022 zaczął się w takim samym chaosie, jak zakończył 2021. Co to oznacza? Inflacja, podwyżki stóp procentowych, problemy transportowe, kryzys energetyczny i oczywiście nieustająca walka z Covid-19. Tematy, które nadal są na łamach pierwszych stron gazet, wysoko w pozycjach stron internetowych oraz nieustannie omawiane w telewizji. Prowadzone przez specjalistów gorące dyskusje utworzyły prognozy na przyszły rok – aktualnie rozpoczęty.

Jakie perspektywy czekają globalną gospodarkę?

Jedna z głównych prognoz została opublikowana na kilka tygodni przed rozprzestrzenieniem się wariantu omikronowego na świecie. A więc w czasie, gdy panował nastrój, że ożywienie globalnej gospodarki jest bardzo możliwe i to jeszcze w pierwszej połowie roku. Sytuacja na świecie martwi wszystkich, szczególnie tych, którzy mieli nadzieję na jej polepszenie.

W ostatnim czasie Bank Światowy zmienił swoje prognozy i obniżył prognozy globalnego wzrostu do 4,1% w 2022 i 3,2% w 2023. Oczekuje się, że coraz więcej krajów zacznie wycofywać bezprecedensowego wsparcia polityki fiskalnej oraz monetarnej, aby poradzić sobie ze skutkami pandemii koronawirusa – podał bank w swoim raporcie „Global Economic Prospects”.

Trzeba jednak pamiętać, że nadal dużą rolę, w tym wszystkim, grają różne warianty Covid powodujące nieustające problemy. Istnieje więc spore ryzyko zakłócenia aktywności gospodarczych, co ponownie może spowodować zmiany w prognozach, które były dotąd przedstawiane. Przy obecnym wariancie Covida, omikron, przewiduje się, że główne gospodarki, takie jak Stany Zjednoczone, Chiny czy kraje strefy euro spowolnią.

Według raportu Banku Światowego pandemia doprowadziła również całkowite globalne zadłużenie do najwyższego poziomu od pół wieku i może skomplikować przyszłe skoordynowane działania na rzecz redukcji zadłużenia. Bank Światowy wezwał do „globalnej współpracy”, aby pomóc rozwijającym się gospodarkom zwiększyć ich zasoby finansowe potrzebne do zrównoważonego rozwoju.

Sytuacja w Chinach nie jest i prawdopodobnie nie będzie zbyt dobra również w tym roku. Cykliczne braki prądu, rządowa polityka „zero tolerancji dla Covid-19”, zmniejszone moce produkcyjne, nadal będą wpływać na chińską gospodarkę, która z kolei ma znaczny wpływ na globalną gospodarkę.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Narodowy Bank Polski (NBP) kilkukrotnie podniósł stopę procentową w ramach walki z inflacją. Przez co można zauważyć wiele zmian, chociażby takich jak znaczne obniżenie liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy – w 2021 roku, marzec skończył się rekordowym wynikiem 56 tysięcy, natomiast w grudniu tylko około 32 tysięcy.

Polska gospodarka osiągnęła lepsze wyniki niż zakładali ekonomiści – utrzymując pięcioprocentowy wzrost PKB. Przewidywano, że w drugim kwartale miało wzrosnąć o 1,8% (kwartał do kwartału) oraz 4,7% (rok do roku). Roczna dynamika PKB w trzecim kwartale okazała się wynosić 5,3%.

Poprawę wyników zauważono również przy wskaźniku PMI dla przemysłu, który w grudniu w 2021 roku wzrósł do 56,1 z listopadowego 54,4. A to oznacza zwiększenie aktywności fabryk. Kolejnym pozytywnym akcentem w roku 2021 było zmniejszenie się stopy bezrobocia. W 2020 roku bezrobocie wynosiło 6,1%, po czym spadło w kolejnym roku do 5,4%.

Czy da się przewidzieć, co może nas czekać w tym roku?

Analizy specjalistów i ekspertów w ubiegłym roku okazały się w niektórych przypadkach znacznie różnić od rzeczywistości, jaka nas spotkała. Część okazała się zaskakująco lepsza, ale także znalazły się gorsze wyniki niż zakładano. Co to dla nas oznacza? Choćby to, jak trudno jest ocenić sytuację ze względu na wiele czynników, nad którymi nie mamy kontroli (np. różne warianty Covid-19). Jednak możemy być pewni tego, że powrót do czasów sprzed pandemii będzie bardzo długi i trudny. Nadal czeka nas inflacja, utrudniona dostępność towarów, czy kolejny wzrost cen surowców. Jednak mimo wszelkich utrudnień nasza firma stara się jak najlepiej zadbać o Klienta. To właśnie dlatego wciąż się rozwijamy, poszerzając nasze możliwości, które będą wstanie zaspokoić ich potrzeby. Dobro Klienta jest dla nas najważniejsze.

Szybki kontakt

Best Tools

Północna Grupa Narzędziowa Sp. z o. o.
ul. Hurtowa 6, 14-100 Ostróda
tel. 89 642 97 00, fax.: 89 642 97 21


© 2015 Best Tools
Północna Grupa Narzędziowa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Artneo.pl