Siekiery. Jakie zabiegi sprawią, że ulubiona posłuży wiele lat.

Wszystkie narzędzia wymagają odpowiedniego traktowania. Dzięki specjalnym zabiegom możemy znacznie wydłużyć ich żywotność. Jakie czynności sprawią, że ulubiona siekiera posłuży nam wiele lat?

Przechowywanie. Siekiery należy przechowywać w suchym miejscu, by nie narażać ostrza na korozję, jednak zbyt suche miejsce będzie miało negatywny wpływ na trzonek. Może dojść do jego wyschnięcia i skurczenia, czego następstwem będzie jego poluzowanie w głowicy. Optymalnym będzie przechowywanie dobrze osuszonej siekiery w pokrowcu. Jeśli odstawiamy narzędzie na dłużej, to warto nasmarować ostrze olejem, by zabezpieczyć je przed korozją.  

Odrdzewianie. Długo nieużywana lub źle przechowywana siekiera może być pokryta rdzą, którą niezwłocznie powinniśmy usunąć. Możemy do tego celu wykorzystać odrdzewiacz lub ocet. Wystarczy, że umieścimy ostrze siekiery w wybranej substancji na kilka, kilkanaście godzin, w zależności zaawansowania zardzewienia.


Usunięcie wyszczerbień. Kolejnym krokiem będzie usunięcie wyszczerbień i zadziorów. Jeśli nie są one zbyt duże, możemy zrobić to za pomocą pilnika ręcznego. Jeśli nie uda się usunąć wszystkich defektów pilnikiem należy sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązanie, na przykład szlifierkę kątową.

Ostrzenie. I tu mamy do wyboru dwie metody, ręczną i mechaniczną, wymagającą dodatkowych narzędzi. Zanim jednak wybierzemy metodę ostrzenia musimy ocenić stan ostrza, by zamiast przedłużyć użytkowanie, nie skrócić go nieodwracalnie. Siekiery należy ostrzyć je systematycznie. Jeśli będziemy robić to regularnie, to praca z nią będzie efektywna i szybka.

Ostrzenie ręczne. Zaczynamy od usunięcia zadziorów i innych niedoskonałości z ostrza piły. Przy pomocy pilnika piłujemy krawędź ostrza pod kątem 90°. Gdy już ostrze będzie równe, to przystępujemy do ostrzenia właściwego. Należy pamiętać też o tym, by nie dopuścić do zaokrąglenia bocznych krawędzi ostrza. Ostrzenie ręczne wykańczamy osełką lub kamieniem wodnym. Ostrze siekiery należy ostrzyć okrężnymi ruchami, każdą stronę osobno, pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiedniego kąta.

Ostrzenie mechaniczne. Tu z pomocą przychodzi nam ostrzarka wolnoobrotowa. Specjalna przystawka z powodzeniem naostrzy i wypoleruje ostrze siekiery z zachowaniem identycznych parametrów.

W zależności od wyboru metody ostrzenia siekiery, będą nam potrzebne następujące narzędzia, detergenty i akcesoria: ostrzałka, szlifierka kątowa, krążki ścierne do szlifierki kątowej, ostrzarka mechaniczna, rękawice ochronne, osełka, kamienie wodne i innego rodzaju do zaawansowanego ostrzenia, odrdzewiacz.


ZOBACZ OFERTĘ.

Szybki kontakt

Best Tools

Północna Grupa Narzędziowa Sp. z o. o.
ul. Hurtowa 6, 14-100 Ostróda
tel. 89 642 97 00, fax.: 89 642 97 21


© 2015 Best Tools
Północna Grupa Narzędziowa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Artneo.pl